Често дяволът в огледалото на таро оглежда собствените ни страхове, казва Илиана Смилянова, но бърза да ни успокои: в таро няма добри и лоши карти.
Поредният въпрос, на който Илиана обръща внимание и анализира, идва от наша читателка на средна възраст. Тя се интересува от нещо важно за личния й живот. Наскоро се е разделила с мъж, с когото е имала двегодишна любовна връзка, и иска да знае може ли да се надява отново да се съберат заедно (срокът на прогнозата е до около една година). Подредбата отново е следната:
Три от картите са Старши аркани – тяхната поява в една подредба и особено струпването им (както в случая) бележат своеобразно разместване на пластове в душата, в психиката на питащия, промяна на ценности, на гледни точки, на житейски “фокуси” на световъзприемане.
Провокирана от появата на две плашещи карти таро, Кулата и Дяволът, бързам категорично да уточня, че “добри” и “лоши” карти таро няма.Както всяко нещо в нашия двуполюсен свят, всяка карта има своите поне две страни, позитивна и негативна – но не добра и лоша, носи своя дар на питащия и има своята “загадка за разгадаване” към него (подобно на гатанката на Сфинкса към Едип) – за да го пусне да продължи нататък по пътя си. Всяка карта има своето важно архетипно послание и колкото повече се страхуваме от нея, толкова повече оглушаваме и ослепяваме за него.
Последователно картите в подредбата са:
1. Тройка чаши. Сегашното състояние на нещата.
Това е единствената карта Младши аркан в подредбата.
Младшите аркани не омаловажават проблема, а го представят по начин, различен от този на Старшите аркани, онагледяват ситуацията в по-малък мащаб, като така правят достъпни детайлите, подробностите. Въпреки заявената прекъсната интимна връзка, картата показва налични, текущи взаимоотношения – но в по-широк контекст, споделени и с други хора, в среда, която може да бъде приятелска, колегиална, съседска. Картата показва споделена радост и удоволствие от общуването, но извън интимността на двойката. Радостта от срещата с другия е налице – но вече в присъствието и на други хора, които са част от това общуване.
2. Звездата. За какво не става въпрос, на какво да не се надява или от какво да не се опасява питащият.
Тази карта веднага се свързва със зададения въпрос: “Мога ли да се надявам да се съберем отново заедно?”. В тази позиция в подредбата картата отрича сама себе си, самоопровергава се – не е време за надежди, че старите отношенията ще бъдат възстановени, че ще “зараснат”. По принцип Звездата показва далечен хоризонт, обещаващо и светло бъдеще, но на това място в подредбата съветва питащия да не тръгва да търси в тази посока, защото тя не е актуална и препоръчителна и подобен оптимистичен поглед върху ситуацията измества вниманието му от същинския център на проблема и съответно го отдалечава от разрешаването на належащите задачи. А те са онагледени в следващата карта.
3. Кулата. Съвет - за какво става въпрос, кое е важно и необходимо за питащия като гледна точка и поведение.
Символиката на картата дава ясна представа за актуалната препоръка – подложени на основно изпитание, старите взаимоотношения се разпадат, рушат и не е препоръчително питащият да затваря очите си пред този факт, опитвайки се да превърже раната, без да “бръкне” в нея.
Кулата подлага на проверка нещо, с което сме се гордели, в което до този момент сме били сигурни и което същевременно по някакъв начин е спирало нашето развитие, затруднявало е връзката ни с Бога, със света и със самите нас. И затова често Кулата, през “гръм и трясък”, води до освобождаване, разрушава стари, кристализирали и закостенели структури и така ни освобождава от “добре познатото зло”, принуждавайки ни да стъпим (отново) на земята и да потърсим както сигурна и твърда почва под краката си, така и ясни небесни, Божествени ориентири.
4. Дяволът. Тенденция на развитие (в случая до около една година).
Дяволът е една от обективно трудните карти таро – и тази трудност е до голяма степен провокирана от нашето отношение към нея като към плашещ, избягван и нежелан урок. Дяволът ни среща с негативната страна на нашата сянка (позитивната й огледална половина се проявява при Влюбените), с тази нейна част, която е изградена от плашещи, осъдителни, неприемливи качества, които отричаме у себе си и проектираме върху другите (в случая върху партньора). Тази карта онагледява и нашата силна, болезнена привързаност и зависимост от нещо или някого, върху което прехвърляме отговорността (наричана често вина) за това, което ни се случва. Веригите (обвързаностите) около вратовете на мъжа и жената са хлабави и при необходимото желание и решимост от тяхна страна могат да бъдат отхвърлени, а пленниците да възвърнат своята независимост и да приемат върху себе си тежестта на собствената отговорност за живота и съдбата си. Дяволът на това място в подредбата предполага предстоящ период на осъзнаване на нездравата зависимост на двамата партньори един от друг, изостряне на нагоните, болезнени обвинения и самообвинения за случилото се, крайни негативни реакции. Но това поставя началото на осъзнаване на собствените пристрастия и бягство от отговорност, както и на демитологизиране, на детрониране на демоните, които сами сме създали и които подхранваме със своите страхове и срамове – защото “дяволът е сянката на любовта.” (Петър Дънов).
Тази книга предоставя на читателя възможност, с помощта на символите в ТАРО, да потърси, да открие и да използва вътрешни, висши опорни точки, светли ориентири в своето житейско пътуване - през съответните ден, месец, година, при търсене на отговора на актуален въпрос, при процес на себепознание и самоанализ, при стремеж към синхронизиране на вътрешните и външните условия и процеси...
Последвайте себе си в това пътуване навътре. Защото всяко пътуване е пътуване за завръщане.